دوشنبه, 25 شهریور 1392 00:00

 

بزرگراه امام علی (ع) به طول ۳۵ کیلومتر افتتاح شد.
به گزارش جهان به نقل از تسنیم ، همزمان با ولادت امیرالمومنین(ع) و سوم خرداد ماه سالروز آزاد سازی خرمشهر،بزرگراه امام علی (ع) بزرگترین آزادراه درون شهری تهران افتتاح شد .

بنابه این گزارش ، این بزرگراه از شمال و از دارآباد شروع و تا کمربندی شهرری و طرح حرم تا حرم ادامه می یابد و از مناطق مختلفی عبور می‌کند و با طول 35 کیلومتر در 19 ماه به بهره برداری رسید .

به گفته مهندس مازیارحسینی معاون فنی وعمرانی شهرداری تهران ،بزرگراه امام علی (ع) دارای 56 پل در 25 تقاطع است و جزو سه پروژه مهم شهری در کنار پروژه بزرگراه صیاد شیرازی و یادگار امام (ره) است،که بنا به وعده شهردارتهران درخردادماه به بهره برداری رسید .
 


مازیار حسینی از بزرگراه امام علی(ع) به عنوان یک " ابر پروژه" یاد کرد و با بیان آنکه  9کیلومتر از این بزرگراه در بخش حدفاصل بلوار ارتش تا مسیل باختر پیش از این ساخته شده بود، گفت: ساخت 26کیلومتر باقی مانده مسیر بزرگراه امام علی(ع) سال 1390 در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت و طی مدت 22ماه به لطف خدا و با یک کار بی وقفه جهادی به سرانجام رسید وتنها بزرگراه درون شهری است که در آن چراغ قرمز وجوندارد.

وی با اشاره به اینکه بزرگراه امام علی(ع) طولانی ترین بزرگراه شمالی - جنوبی تهران به شمار می‌رود، اظهار کرد: در این مدت علاوه بر ساخت مسیر اصلی ادامه بزرگراه، 57دستگاه پل در قالب 25 تقاطع غیرهمسطح احداث شده و این در حالی است که هر یک از این تقاطع ها ابعاد و پیچیدگی های یک پروژه عمرانی مستقل را دارد.

به گفته حسینی، سرعت پیشرفت فیزیکی این پروژه، یک رکورد در تاریخ پروژه‌های عمرانی هم سنگ با آن به حساب می آید؛ به عنوان مثال به طور متوسط در هر 25روز یک دستگاه پل ساخته شده و عملیات عمرانی ساخت پل‌ها نیز با کمترین مزاحمت برای تردد شهروندان و اختلال در ترافیک عبوری به سرانجام رسیده است.

وی خاطرنشان ساخت: مهمترین تفاوت این بزرگراه با سایر پروژه‌های بزرگراهی آن است که پوسته طرح نه از یک مسیر خیابانی موجود بلکه در عمده مقاطع از دل بافت متراکم مسکونی عبور می‌کرد و همین مسئله موجب شده بود در طول 20سال گذشته، هیچ یک از شهرداران پایتخت تکمیل این بزرگراه را در دستورکار خود قرار ندهند. حتی به زعم برخی همکاران این طرح تنها بر روی کاغذ قابلیت انجام داشت اما همین مسئله ساکنان مناطق مجاور را دچار بلاتکلیفی فراوانی کرده بود، به طوری که بعضا نه مجوز ساخت و ساز داشتند و نه می‌توانستند ملک خود را به علت قرارگیری در طرح بفروشند.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به تملک حدود هفت هزار واحد ساختمانی در جریان احداث این طرح در مناطق فرسوده تهران، اظهار کرد: عبور بزرگراه از دل بافت متراکم اگر چه هزینه زیادی برای شهرداری تهران به دنبال داشت، اما از آنجا که بخش عمده واحدهای تملک شده فرسوده بوده‌اند، عملاً این امر موجب تملیک ساختمان‌های نامقاوم در برابر زلزله و هم چنین تحریک بافتهای مجاور به ساخت و ساز جدید و نوسازی محلات شده است.

وی با بیان اینکه راه، محور توسعه محسوب می‌شود، یادآور شد: عبور مهم ترین و طولانی ترین بزرگراه شمالی - جنوبی تهران از دل مناطق کم برخوردار و فرسوده، زمینه ساز توسعه و افزایش کیفیت مستحدثات این مناطق گردیده است.

آن گونه که معاون شهردار تهران می‌گوید، طول کل بزرگراه امام علی(ع) با احتساب 9 کیلومتر مسیر پیشین و 3 کیلومتر قرارگرفته در کمربندی شهر ری 38 کیلومتر خواهد بود که در بخش احداثی پس از گذر از مسیل باختر با خیابان های سبلان، آیت الله مدنی، دماوند، پیروزی، محلاتی، خاوران و بزرگراه های بعثت، آزادگان، دولت آباد (شهید رستگار)، کمربندی شهر ری (شهید کریمی) و بالاخره بزرگراه صالح آباد (اتوبان بهشت زهرا(س) ) تقاطع غیرهمسطح و ارتباط ترافیکی دارد.

این بزرگراه در دو تراز منفی یک به عنوان مسیر تندرو و در چهار لاین ترافیکی در هر طرف و تراز صفر به عنوان مسیر کندرو و ارتباط با بافت مجاور و البته در سه خط عبوری در هر طرف طراحی و به اجرا درآمده است.